

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 5.2 mm |
| Width | 4.19 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.33 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.24 g |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 300 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 200 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Max Collector Current | 200 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 300 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 4778
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.08720 | $0.87200 |
| 50 | $0.07162 | $3.58100 |
| 100 | $0.05882 | $5.88200 |
| 500 | $0.04446 | $22.23000 |
| 1000 | $0.03941 | $39.41000 |
| 3000 | $0.03357 | $100.71000 |
| 5000 | $0.02860 | $143.00000 |
| 10000 | $0.02436 | $243.60000 |
